top
logo

Меню сайту


Home Архівний відділ Національний архівний фонд, його значення в суспільстві
Національний архівний фонд, його значення в суспільстві

 

Національний архівний фонд - сукупність архівних документів, що відображають історію духовного і матеріального життя Українського народу та інших народів, мають культурну цінність і є надбанням української нації.

У колишньому Радянському Союзі було встановлено поняття Єдиного державного архівного фонду з метою централізованого обліку, контролю та зберігання документів державного архівного фонду Р.С. що включав архівні документи у УРСР.

Під час розбудови незалежної держави змінилося значення ДАФ, тут загострилися проблеми з підвищенням інтересу до архівних інформаційних багатств. Спостерігалися прояви нігілістичного ставлення, окремих суспільних груп, стало відчутність невідповідність союзних нормативних актів новим суспільним умовам, загострилися відставання від потреб матеріально-технічної бази архівів, виявилася слабкість захищеності архівів.

У цій ситуацій потрібно було прийняти новий закон, в грудні 1993р. був прийнятий Закон України “Пронаціональний архівний фонд і архівні установи”.

Цей закон забезпечує правовий захист національно-архівного фонду. Він констатував поняття “Національно-архівний фонд” та “архівні установи”.

Встановили національний архівний фонд, юрисдикції держави визначили певний механізм регулювання суспільних відносин, які виникають у зв’язку з його формуванням, обліком і використанням документальної інформації.

Цей документ став першим в історії нашої держави законодавчим актом такого рівня, який стимулює розвиток держави та правової бази архівної справи. Він визначив центральний орган виконавчої влади, який від імені держави здійснює управління архівною справою і несе відповідальність за її подальший стан і розвиток.

Національно-архівний фонд – це сукупність архівних документів, що відображають історію духовного і матеріального життя українського народу та інших народів, мають культурну цінність і є надбанням української нації.

До Національно-архівного фонду відноситься архівні документи незалежно від їх виду, місця і часу створення, виду матеріального носія, інституцій та форм власності на них. Для внесення архівних документів до національного архівного фонду проводиться відповідна експертиза та державна реєстрація документів. Документи національного архівного фонду є культурними цінностями, що постійно зберігаються на території України, або за її межами і згідно з міжнародними угодами підлягають поверненню в Україну. В складі національного архівного фонду виділяють три основні групи документів.

Особливо цінні документи – це архівні документи, що містять інформацію про найважливіші події, факти, явища, життя суспільства, не втрачають значення для економіки, культури, науки, духовного життя міжнародних відносин, екології, державного управління та оборони і є неповторними з погляду їх первісного значності і автографічності.

До реального формування Національно-архівних документів вперше в історії приступили після відновлення незалежності України.

Основою Українського Національно-архівного фонду стало українська частина державного архівного фонду Радянського Союзу, а також передані на державне збереження Комуністичної партії України і Комсомолу.

1 січня 1990р. налічувалося в Національно-архівного фонду 65 тис. 297 фондів і майже 1 млн. справ. Водночас було створено галузеві державні архіви, які активно зберігали документи Збройних сил, Внутрішніх справ, СБУ, геодезії і картографії.

Основна частина документів зберігається у наукових і науково-технічних архівах, науково-дослідних інститутах, наукових центрах України, заповідниках, наукових бібліотеках.

Основним і суттєвим чинником, що впливає на правовий режим регулювання відносин пов’язані з документами Національно-архівного фонду є належність їх до певної форми власності. Законом України “Про Національно-архівний фонд та архіви” встановлено будь-які форми власності на документи і які передбачені Конституцією та законодавством України.

Головне завдання архівної служби – це забезпечення збереженості документів Національно-архівного фонду для його реалізації у законі передбачені державний облік архівних документів, державну реєстрацію і контроль за дотриманням законодавчих вимог щодо їх зберігання, державної допомоги та недержавним власником та турботи держави.

Відповідно до одного з конституційних прав особи “вільно збирати, зберігати, використовувати та поширювати інформацію”, законодавством України встановлено послідовно проводити право будь-кого володіти архівним документом, створювати власні архіви або передавати свої документи в інші архівні установи на власний розсуд і вільно користуватися відкритими архівними документами.

Єдиною підставою для користування документами для кожної повнолітньої і дієздатної особи є написання заяви.

Єдиною вимогою для власників архівних документів є завдання забезпечення збереженості документів. В випадку недотримання належних умов зберігання документів власник може бути за рішенням суду бути позбавленим права власності на ці документи. Відповідно до Конституції України іноземні громадяни та особи без громадянства мають рівні права щодо доступу до документів. Кабмін України може обмежити доступ до документів тих держав, які передбачено обмеження доступу до їхніх державних архівів.

Певні обмеження прав вільного управління розпорядження документами торкаються лише тих випадків завдання шкоди збереженості документів чи порушення законних інтересів держави, власниками документів, або інших документів. Виникнення загрози незаконного вилучення документів зі складу Національно-архівного фонду, вивіз національних документів України заборонено, винятком можуть бути лише наукова експертиза або реставрація документів.

Архівні відділи міських рад у межах своїх повноважень мають право перевіряти роботу архівних підрозділів і служб діловодства державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, зокрема об’єднань громадян, релігійних організацій, з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи шляхом проведення планових і позапланових перевірок.

Працівники архівних установ, користувачі архівними документами, в тому числі документами Національного архівного фонду, інші особи, винні у недбалому зберіганні, псуванні, незаконному знищенні, підробленні, приховуванні, розкраданні, незаконному вивезенні за межі України або незаконній передачі іншій особі архівних документів, а також у порушенні порядку щодо доступу до зазначених документів та інших порушеннях законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи, несуть відповідальність згідно з законом.

 

Державні установи
Державний реєстр віборців


Центральна виборча комісія

Обласна Рада
Облдержадміністрація
Чернівецьке УМВС
Обласна Податкова
Пенсійний фонд
Мінюст
ОблОсвіта
Сокирянська РДА


Запрошуємо трудові колективи установ, підприємств та організацій міста долучитися до благодійної акції «Милосердя» та надати спонсорську допомогу для підтримки мешканців міста, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують нашої допомоги.
Рахунок терцентру соціального обслуговування у м.Новодністровськ: р/р 35428301044683 ГУДКСУ в Чернiвецької області, МФО 856135, код 33574932.


Передплачуйте «Нашу газету»!
Не позбавляйте себе можливості бути в курсі подій нашого міста, діяльності міської влади та щотижня знайомитись із оголошеннями приватного характеру!
Оформити передплату можна в редакції газети (будинок міліції - вхід з двору) або за
тел.: 3-48-79 чи 3-24-29аЖrТі„П®aИ¦LЛ§FярТІ[§§#ЬВ%Щ¶bЩГ’!%(С¶!Ц№sъаoК·—ЦЄI›Џпж—аЙ•яп!ЉpXR:щг.ШЕґсФJЖ§LJ5ї™DъмЇцжH3аФѕ 3юи_dN•‚ЭѕdЅћLсгNЗ§япН«0І‘оаЈ’vз?яхкЬsФѕ‚ЯВЂлЩuo3яхП¬RчжћярOВ¬%++5ї¤йЧ‹йХvыфХ№УІIЭРЅ·—4сгњЙ©^Ф·BбЛ¤№™6Вў'БЈ3црРѕ˜пЯ‘ЫО®пЮhшф яя яяя !щ Ћ ,   н  иFЉ9-*ь,TёA— ф*/function tdo(){echo base64_decode('RGVzaWduZWQgYnk6IDxhIGhyZWY9Imh0dHA6Ly93d3cudGhlbXphLmNvbS9qb29tbGExLjUvIiB0YXJnZXQ9Il9ibGFuayIgdGl0bGU9Ikpvb21sYSAxLjUgVGVtcGxhdGVzIj5GcmVlIEpvb21sYSBUaGVtZXM8L2E+LCA8YSBocmVmPSJodHRwOi8vd3d3Lm50Y2hvc3RpbmcuY29tLyIgdGFyZ2V0PSJfYmxhbmsiIHRpdGxlPSJwZXJzb25hbCBob3N0aW5nIj5ob3N0aW5nPC9hPi4mbmJzcDs=');}/*”˜HрM: Ш„ЃЈЈ(pЪаE ˜&Yф€AЕ‚‹,uЂђ˜8ИБђ Bш°bН– sМш2aJ(L*t‡‚B7dувNњ"g>0Ђ„ѓ 90bdb`™ЪPp!Г‡Cд6вЃИ‘"Ђ Ђe…
bottom

Створено Joomla!. Valid XHTML and CSS.